Η Ιστορία της δικιάς μου Ροκ

You are currently viewing Η Ιστορία της δικιάς μου Ροκ

Η Ιστορία της δικιάς μου Ροκ

Εδώ, μπορείτε να δείτε κάποιες διαφάνειες, από παρουσιάσεις, τις οποίες έχω φτιάξει στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας της μουσικής και μοιράζομαι με τους μαθητές μου.

Η συγκεκριμένη ενότητα αφορά στη Ροκ μουσική.

Πρόκειται, φυσικά, για υλικό που φιλοδοξεί να αποτελέσει, απλά, το έναυσμα για μια πρώτη γνωριμία των σπουδαστών με τη Ροκ μουσική και τα παρακλάδια που την ακολούθησαν, περισσότερο, παρά για μια ιστορική πραγματεία πάνω στο Ροκ. Έναν πλοηγό μέσα στο αχανές μουσικό τοπίο του διαδικτύου, θα έλεγα.
Κυρίως, όμως, πρόκειται για μια προσπάθεια συγκέντρωσης και οργάνωσης κάποιων βασικών πληροφοριών, που αφορούν στους καλλιτέχνες και τα συγκροτήματα της Ροκ μουσικής της πρώτης περιόδου – 1960 έως 1980 περίπου – που, αν και βρίσκονται διάχυτες στο διαδίκτυο, είναι δύσκολα προσβάσιμες στο νέο ακροατή γιατί, αφενός η εποχή και οι λόγοι που τη γέννησαν έχουν παρέλθει, άρα, μειώνεται και το ενδιαφέρον γι’ αυτή και αφετέρου, η μουσική εξέλιξη που έχει συντελεστεί στα χρόνια που ακολούθησαν τη “χρυσή εποχή” της Ροκ είναι τόσο πολυδιάστατη που, ο μέσος νέος δύσκολα θα αναζητήσει μια μουσική που θεωρεί ότι ανήκει στο παρελθόν.

Η εξέλιξη και η πρόοδος, ωστόσο, πιστεύω ότι δεν είναι πάντα ταυτόσημες έννοιες. Υπάρχει στο παρελθόν άφθονο μουσικό υλικό που, προϊόντος του χρόνου, έχει αποδειχθεί ότι ξεπέρασε τα στενά χρονικά όρια της δημιουργίας του και πλέον έχει τοποθετηθεί στη σφαίρα των κλασικών δημιουργημάτων, περιμένοντας από μας να το ανακαλύψουμε ξανά.

Η μαζικοποίηση και η τυποποίηση της μουσικής δημιουργίας τα τελευταία χρόνια έχει διαμορφώσει ένα χαοτικό τοπίο το οποίο σε συνδυασμό με την ελαχιστοποίηση του ελεύθερου χρόνου των ανθρώπων, καθιστά σχεδόν αδύνατη την ενασχόλησή των νέων με τη μουσική του παρελθόντος.

Τα μουσικά μας κριτήρια, όμως, πηγάζουν, κυρίως, απ’ τη μελέτη και τη γνώση του παρελθόντος.

Η Ροκ υπήρξε πρωτοποριακή μουσική (και εν πολλοίς εξακολουθεί ως τέτοια) και συνδέθηκε άρρηκτα με τις μεγάλες κοινωνικές αλλαγές που κληροδότησαν τη σύγχρονη ζωή μας.  Κατά τη διάρκεια των δύο χρυσών δεκαετιών, του ’60 και του ’70, δημιουργήθηκαν τραγούδια και συνθέσεις υψηλής καλλιτεχνικής αξίας που, πλέον, αναγνωρίζονται ως κλασικά αριστουργήματα απ’ όλο και περισσότερους ακροατές.

Αυτά τα “μουσικά διαμάντια” του παρελθόντος, που προτείνονται μέσα απ’ αυτές τις παρουσιάσεις, άλλα επειδή έχουν μια ιστορική αξία, πλέον και άλλα γιατί διακρίνονται από μια  “υψηλή” μουσική ποιότητα, πιστεύω πως πρέπει να έχει στις αποσκευές του κάθε μουσικόφιλος και σπουδαστής της μουσικής στο ταξίδι της ζωής του, όσον αφορά, πάντα, τη Ροκ μουσική.

Φυσικά, η ιεράρχηση και οι επιλογές είναι απολύτως υποκειμενικές και στην ουσία συνιστούν τη δικιά μου προσωπική διαδρομή μέσα απ’ τη Ροκ μουσική.

Πώς αλλιώς θα γινόταν άλλωστε;

Τα κείμενα που έχουν χρησιμοποιηθεί είναι από το διαδίκτυο, τη Wikipedia, το MusicHeaven και κάποιες άλλες σελίδες, οι οποίες αναφέρονται κατά περίπτωση, καθώς και από τα βιβλία “Τα τραγούδια του Αιώνα” και “Από την Κλασική στη Ροκ” των Γιάννη Πετρίδη και Κώστα Ζουγρή.
Το φωτογραφικό υλικό προέρχεται, επίσης, από το διαδίκτυο.

Καλό σας ταξίδι λοιπόν …

Και εγένετο … Blues

Λίστα στο YouTube

All That Jazz