Βόλτα στο δάσος – Camille Saint-Saëns – Ο Κούκος

You are currently viewing Βόλτα στο δάσος – Camille Saint-Saëns – Ο Κούκος

Ασκήσεις ενεργητικής ακρόασης και ανοιχτή δραστηριότητα για παιδιά προσχολικής ή πρώτης σχολικής ηλικίας, με επίκεντρο το μέρος «Ο κούκος στο πυκνό δάσος» από τη σουίτα του Γάλλου συνθέτη Camille Saint-Saëns.

Στόχος του μαθησιακού αντικειμένου είναι να εμπλέξει τους μικρούς μαθητές σε διαφορετικές δραστηριότητες ενεργητικής ακρόασης και ανακαλυπτικής μάθησης.

Στο αντικείμενο περιλαμβάνονται διάφορες ασκήσεις ενεργητικής ακρόασης και ανακαλυπτικής μάθησης, όπως οπτικοποίηση μουσικής, ασκήσεις αναγνώρισης ηχοχρώματος, ασκήσεις εισαγωγής στη μουσική γραφή, μέσω σύνδεσης μεταξύ γραφικής και συμβατικής παρτιτούρας, και ασκήσεις οργανολογίας.

Το μαθησιακό αντικείμενο ολοκληρώνεται με μια δραστηριότητα ζωγραφικής ακούγοντας μουσική, που προάγει την αυτενέργεια των μαθητών.

Πάτα πάνω στην εικόνα για να το παίξεις.