Μαθαίνω και παίζω με τον Vivaldi

You are currently viewing Μαθαίνω και παίζω με τον Vivaldi

Δύο δραστηριότητες ενεργητικής ακρόασης, με βάση το πρώτο μέρος του κοντσέρτου σε Μι μείζονα (Άνοιξη) του Antonio Vivaldi.

Στόχος του μαθησιακού αντικειμένου είναι η σύνδεση της μουσικής με τον λόγο και την εικόνα, καθώς και η εξάσκηση της μουσικής μνήμης των μαθητών.

Μέσω των προτεινόμενων δραστηριοτήτων, δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές αφενός να αντιστοιχίσουν τα διαφορετικά μουσικά θέματα που χρησιμοποιεί ο συνθέτης με τις σκηνές που περιγράφει και αφετέρου να τοποθετήσουν τα διαφορετικά αυτά μουσικά θέματα με τη σειρά που τα ακούν, οπτικοποιώντας τη μουσική.

Οι δραστηριότητες συνοδεύονται από σύντομες πληροφορίες για τον Vivaldi και το έργο του, καθώς και από γλωσσάρι επεξήγησης των επιμέρους μουσικών όρων.

Μπες στην εφαρμογή εδώ.