17η Νοέμβρη 1973 – Βίντεο και Σύνδεσμοι

You are currently viewing 17η Νοέμβρη 1973 – Βίντεο και Σύνδεσμοι

17η Νοέμβρη 1973 – Σκηνές πριν το τανκ

Ένα βίντεο με σκηνές από τις μέρες του Πολυτεχνείου το Νοέμβρη του 1973, φτιαγμένο για τις ανάγκες της επετειακής σχολικής εκδήλωσης που γίνεται κάθε χρόνο στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Ελευσίνας στις 17 Νοεμβρίου.

Ακούγονται αποσπάσματα από τα τραγούδια:

– “Στη συγκέντρωση της ΕΦΦΕ” του Διονύση Σαββόπουλου

– “Οι Γερόντοι” από την “Καντάτα για τη Μακρόνησο” του Θάνου Μικρούτσικου

– “Πρώτη Μαϊου” του Μάνου Λοϊζου

– “Παραπονεμένα Λόγια” του Γιάννη Μαρκόπουλου

– “Φίλοι κι αδέρφια” από “Το Μεγάλο μας Τσίρκο” του Σταύρου Ξαρχάκου

– “Η Μπαλάντα για τους Ασφαλίτες” του Θάνου Μικρούτσικου

Επιμέλεια: Δημήτρης Ανδρώνης

17η Νοέμβρη 1973 – Οι τελευταίες ώρες και η εισβολή του τάνκ

Ένα βίντεο με σκηνές και αποσπάσματα από το Ηχητικό Ντοκουμέντο της εποχής, το Νοέμβρη του 1973, φτιαγμένο για τις ανάγκες της επετειακής σχολικής εκδήλωσης που γίνεται κάθε χρόνο στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Ελευσίνας στις 17 Νοεμβρίου.

Η μουσική που συνοδεύει το βίντεο είναι το “Is there anybody out there” των Pink Floyd από το “The Wall”.

Επιμέλεια: Δημήτρης Ανδρώνης

Γράμματα στο μέλλον

Μια υπέροχη ταινία μικρού μήκους από την Εκπαιδευτική Τηλεόραση

12410 Και 1 Τριαντάφυλλα

Μια πρωτότυπη προσέγγιση στα γεγονότα του ’73. Μέσα από τα µάτια μιας γάτας «περνά» η εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου κατά της δικτατορίας των συνταγματαρχών στην ταινία. Ο δημιουργός του φιλμ αξιοποίησε πραγματικές λήψεις από τα γεγονότα του Νοεμβρίου του 1973 και τα «δείχνει» μέσα από τα μάτια μιας γάτας που ήταν στο Πολυτεχνείο τη μοιραία νύχτα, πριν από 12.410 συν μία ημέρες.

Παραγωγή: Ελληνική

Σκηνοθέτης: Ιορδάνης Ανανιάδης

Σενάριο: Ιορδάνης Ανανιάδης

Μουσική: Θόδωρος Βαμβουρέλης

Παραγωγή: ΕΡΤ Α.Ε.,Cels Unlimited, Ιορδάνης Ανανιάδης, Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου

Δικτατορία – Μεταπολίτευση (Θεατρική Σκηνή Ελευσίνας)

Βίντεο που παρουσιάστηκε στην παράσταση της Θεατρικής Σκηνής Ελευσίνας το καλοκαίρι του 2019 – ΡΩΜΕΪΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ – Η Ελλάδα των Θαυμάτων, των Υπάτων και των Πάτων

ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

Η νεότητα: το πνεύμα που κατέκλυσε την Νομική και το Πολυτεχνείο το 1973

Από το ιστόρημα

Η κυρία Αγγελική Σούλη μάς περιγράφει τα γεγονότα που έλαβαν χώρα τον Φεβρουάριο του 1973 στην Νομική Σχολή και τα επερχόμενα του Πολυτεχνείου στις 17 του Νοέμβρη, έτσι όπως τα βίωσε η ίδια. Μνημονεύει τη σμίλευση του δημοκρατικού αυτού πνεύματος μέσα απ’ την δολοφονία του Γρηγορίου Λαμπράκη, του Μάη του ’68 και των δημοκρατών πολιτών από τις προηγούμενες γενιές. Πρόκειται για το πνεύμα που συνέβαλε τα μέγιστα στην ψυχή των φοιτητών του Πολυτεχνείου, μιας γενιάς που με ένα πνεύμα αισιοδοξίας, δημοκρατίας και ελευθερίας πέρασε την νεότητά της στις επόμενες γενιές.