Αρχαίοι ελληνικοί μύθοι για τη μουσική

You are currently viewing Αρχαίοι ελληνικοί μύθοι για τη μουσική

Διαδραστική άσκηση και ανοιχτή δραστηριότητα, με θέμα τους αρχαίους ελληνικούς μύθους για τη μουσική.

Στόχος του μαθησιακού αντικειμένου είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τους αρχαίους ελληνικούς μύθους που αφορούν στη μουσική και να διαπιστώσουν την επίδρασή τους στις τέχνες.

Το μαθησιακό αντικείμενο δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να αντιστοιχίσουν επιλεγμένους ελληνικούς μύθους με την απεικόνισή τους σε εικαστικά έργα διαφορετικών εποχών. Επιπλέον, μέσω της προτεινόμενης ανοιχτής δραστηριότητας, το αντικείμενο προσφέρεται, προκειμένου να εξοικειωθούν οι μαθητές με τον χορό Infernal Galop (Can-can) από την κωμική όπερα «Ο Ορφέας στον Άδη» του Jacques Offenbach, ακολουθώντας επιλεγμένα ρυθμικά σχήματα και μελετώντας τα διαφορετικά στοιχεία της παρτιτούρας.

Μπορείς να το δεις πατώντας εδώ.

Αρχαιοελληνικοί μύθοι για τη Λύρα και την Κιθάρα

Το ψηφιακό βιβλίο περιέχει:

• Ο Ερμής, ο Απόλλωνας και η Λύρα χέλυος
  • Ο Ερμής, η Λύρα, ο Ορφέας και η Ευρυδίκη
  • Αμφίων και Ζήθος

Αρχαιοελληνικοί μύθοι για τον αυλό

Το ψηφιακό βιβλίο περιέχει:

• Η Αθηνά, ο αυλός,
  • Ο Απόλλων κι ο Μαρσύας

Ο θεός Πάνας και η Σύριγγα

Ο μύθος της δημιουργίας του αυλού του Πανός και παρουσίαση έργων τέχνης εμπνευσμένα από αυτόν.